Da li u Srbiji postoji organizovana proizvodnja sadnica borovnice?
U ovom trenutku u Srbiji ne postoji organizovana proizvodnja sadnica borovnice, pa se sve količine uvoze iz Evropske Unije. U izvozu borovnice prednjači Holandija i njihova dobra strana je visoko izražena zdravstvena ispravnost sadnog materijala – bez virusa i gljivičnih oboljenja .

Koliko je potrebno obezbediti sadnica borovnice za površinu od jednog hektara?
Za površinu od jednog hektara treba obezbediti oko 2500 sadnica borovnice, u zavisnosti od bujnosti.
Podizanje zasada borovnice ne može se zamisliti bez sistema za navodnjavanje „ kap po kap„, ali i protivgradne mreže. Na takav način svakako da ćete osigurati ne samo dobar prinos već i kvalitet.
Šta obavezno da uradite pre podizanja zasada borovnice?
Pre podizanja zasada borovnice obavezno uradite analizu zemljišta.

Jedini limitirajući faktor za uspešnu proizvodnju borovnice jeste kiselost zemljišta, koja se mora kretati u intervalu pH od 4.0 do 5.2. Optimum je oko 4.8.
Hemijskom analizom utvrdiće se i sadržaj organske materije, tj. humusa u zemljišta. Mora se znati da je borovnica veliki ljubitelj humusa i traži što veći sadržaj humusa u zoni korena. Odgovora joj umereno vlažno, aerisano zemljište fine strukture, a sve to obezbeđuje humus.
Zbog toga se, pre oranja na dubinu od oko 30 cm, mora razbaciti dobro zgoreli stajnjak kako bi se sadržaj humusa popeo barem na 5% .

Koji je osnovni preduslov za visoke prinose borovnice?
Osnovni preduslov za visoke prinose borovnice, kroz šest do sedam godina, jeste izbor zdravog i kvalitetnog sadnog materijala, ali i izbor više različitih sorti koji obezbeđuje bolje oprašivanje i oplodnju, kao i duži period berbe.
Pročitajte i: Borovnice u saksiji klikom OVDE.
Zaštita borovnice od bolesti i štetočina
Zaštita borovnice od bolesti i štetočina se sprovodi prema tačno određenim programima, a sve sa ciljem da i u ovoj voćarskoj proizvodnji integralna zaštita pronađe svoje mesto kao preduslov za očuvanje životne sredine, ljudskog zdravlja, kao i na kraju radi lakšeg plasmana na izbirljivo Evropsko tržište.
Rezidbu borovnice, tokom prve tri godine nakon sadnje, treba takoreći i zaboraviti, odnosno uklanjaju se samo slabe, oštećene i suve grančice i one koje se ukrštaju .
Plodovi kultivisane borovnice koji su namenjeni za potrošnju u svežem stanju beru se direktno u mala pakovanja od 250 grama i jedan berač može da nabere do 40 kilograma u toku dana .
U ovom momentu cena borovnice na gradskim pijacama se kreće od 900 do 1000 dinara za kilogram sveže borovnice.
Tekst priredio: dipl. inž. Goran Veljković