Nevreme koje je pogoilo region nanelo je veliko štetu poloprivrednicima u Hrvatskoj i BiH, a ni Srbija nije prošla bez posledica.
Naime, pre snega koji je napadao u Srbiji u ne tako tipičnom periodu godine, maline su napale neke biljne bolesti, pa je procena bila da će rod biti za 50-70% manji, a nakon snega štata će biti još veća. Proizvođači su pokušali da stresu sneg, pa je zbog toga lom stabljika još veći, rekao je Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupima u Srbiji.
Sneg koji napadao u maju vejao je u Zlatiborskom okrugu zabeleo je Sjenicu, Novu Varoš i sela oko Kosjerića, dok su planine Zlatar i Zlatibor kao usred zimske sezone. Vejavica umerenog intenziteta zatekla je i goste Kopaonika. U selu Varda kraj Kosjerića sneg je naneo poljoprivrednicima štetu, jer je pao na uveliko olistale malinjake. Meštani iz ivanjičkih sela u podnožju planina Golija, Javor i Mučanj opštinskoj upravi prijavili su juče štetu na malinjacima, a u nekim selima se procenjuje velika šteta koja je zahvatila i zasade kupina.
Dobrivoje Radović ispred Asocijacije proizvođača kupina i malina Srbije istakao je da su “poloprivrednici očajni da ne znaju kako će preživeti tu katastrofu”.

Miroslav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika Srbije, rekao je da će se šteta utvrditi tek u narednim danima i nedeljama.
– Maj je svakako nepredvidiv, kiše koje su padale su dobre za naše njive i useve. Međutim, tek ćemo videti šta će nam ovaj sneg doneti kad su u pitanju voćnjaci. Kada se šteta utvrdi, ona će diktirati cenu naših poljoprivrednih proizvoda – rekao je Kiš.
U Jagodini i Pomoravlju, nakon prestanka kiše, reke su i dalje u svojim koritima, ali na njivama zasejanim kukuruzom i pšenicom leže velike količine vode.

Trebaće nekoliko dana, pod pretpostavkom da kiša više neće padati, da se voda povuče tamo gde je ležala. Biljke će biti žute i sporo će se oporavljati, rekli su stručni savetodavci za ratarstvo u Jagodini.