Naslovna Poljoprivreda Stočarstvo i pčelarstvo Smanjenje grla ovaca u poslednjih nekoliko godina? Od čega to zavisi?

Smanjenje grla ovaca u poslednjih nekoliko godina? Od čega to zavisi?

1119
0
foto: Pixabay, subvencije po ovci iznose 7.000 dinara, a po jagnjetu 2.000 dinara
foto: Pixabay, subvencije po ovci iznose 7.000 dinara, a po jagnjetu 2.000 dinara

Ovčarstvo je značajna poljoprivredna grana u Srbiji, uistinu za poslednjih dvadesetak godina broj ovaca se znatno smanjio, ali neverovatan broj od 1,8 miliona grla je dobar pokazatelj za unapređenje potencijala ove grane stočarstva.

Ovce se sve više traže, jer država podstiče ovu proizvodnju koja je itekako imala značajan udeo u izvozu mesa. Ovčarstvo je prema zvaničnim podacima Republičkog Zavoda za statistiku jedina grana stočarstva koja u poslednjih nekoliko godina ima kontinuiran kakav takav uspon.

U porodici Dejana Nikolića, nedaleko od Doljevca, uzgoj ovaca je dugogodišnja tradicija. Još se njegov deda bavio ovom granom stočarstva i tačno znao kako da ovčarstvo ne ode u zaborav.

Ova priča je počela davne i nezaboravne 1999. godine, kada mi je dobro se sećam, deda poklonio jedno jagnje i od tada smo nastavili tradiciju, sa velikim planovima i ozbiljnim radom se nalazimo u situaciji u kojoj smo danas.“ – rekao je Dejan Nikolić, stočar iz okoline Doljevca

Od jednog jagnjeta sa kojim ste počeli, kakva je situacija danas?

Danas imamo stado od 50 ovaca, a situacija koju pamtimo pre šest godina je da smo imali stado od čak 120 grla.“

Šta se konkretno desilo, odnosno šta je uticalo na smanjenje broja grla? Od čega to zavisi?

Tržište je glavni i presudni faktor a ujedno i primarni razlog zbog koga smo, ne možemo da kažemo odustali, ali smo smanjili broj grla za 50 procenata. Prepušteni ste sami sebi, danas je opet koliko toliko malo bolja situacija, podrška države je bolja, tako da smo pregurali nekako taj period, pa sada ćemo dalje, kako ćemo, to ćemo tek da vidimo.“ – dodao je Dejan

Ovca je životinja koja je više prilagođena brdsko planinskim predelima ali uspešno se gaji kraj reka, u plodnim ravnicama, kao ovde, kraj Južne Morave. Ispaše ima, ovce se napasaju do mile volje. Stado često krene u obližnja brda.

Da li nam možete reći šta se dešava sa plasmanom?

Obližnja klanica trenutno vrši otkup, isplaćuje sve na vreme. Pored toga od države dobijamo 7.000 dinara po grlu i vidu subvencija. Za jagnje je 2.000. Od 50 ovaca ove godine imali smo 70 jagnjadi, pa kada se sve na kraju sabere i oduzme, ima neke zarade.“

 

Miloš Stojanović