Uzgoj koza može biti zanimljiv, ali itekako zahtevan posao, pogotovu ako imate i jariće. Važno je za početak da se dobro informišete o njima, proučite njihovo ponašanje, kako bi trebalo da se hrane da bi bilo što zdraviji.

Diplomirani inženjer Zoran Nikolić, ujedno i savetnik PSSS-a u Pirotu napominje da je neposredno po rođenju izuzetno važno da jare posisa prvo majčino mleko, poznato kao kolostrum.
“To je zato što kolostrum sadrži pre svega antitela koja su veoma bitna u odbrani mladog organizma od infekcija i bolesti a uz to je i bogat izvor svih važnih hranljivih materija, počev od gradivnih koje čine proteini, zatim masti i ugljenih hidrata koje predstavljaju energetsku komponentu, pa do neophodnih makro i mikro elemenata kao i čitavog niza vitamina. Takođe je važan za čišćenje creva od zaostalog sadržaja formiranog dok je mladunče bilo u majci a iza toga i za uspostavljanje varenja kod novorođene jedinke”, navodi Nikolić.

Koliko je važno da jare što pre po rođenju dobije prve količine kolostruma pokazuje podatak da vrednost kolostruma, odnosno efikasnost usvajanja zaštitnih materija naglo opada 12 sati po rođenju, a potpuno izostaje posle 24 sata.
“Veliki broj ispitivanja ali i praksa ukazuju na to da je preko potrebno uzimanje kolostruma u prvih 10 sati života. Mladunci koji ne konzumiraju kolostrum u prvih 24 časa u najvećem broju slučajeva uginjavaju veoma brzo zbog odsustva zaštite”, ističe Nikolić.
On dodaje da se dešava da iz raznih razloga koza nema kolostrum za novorođeno jare. Takva situacija se može prevazići preuzimanjem kolostruma od druge koze koja se ojarila u približno istom periodu ili da se koristi namenski zamrznut kolostrumuzet od zdravih koza kod kojih je porođaj protekao normalno.
“Zamrznuti kolostrum može da se čuva i upotrebljvado godinu dana. Odmrzavanje je na temperaturi od 40 stepeni Celzijusa vodeći računa da se prilikom odmrzavanja posuda sa kolostrumom ne izlaže direktno izvoru toplote, jer bi se time uništio postojeći imunoglobulin i uz to smanjila njegova hranljiva vrednost. Preporučljivo je da se pre postupka odmrzavanja procene potrebe u kolostrumu koje će biti odmah iskorišćene tj. da se ne odmrzava celokupna raspoloživa količina kolostruma ako se neće odmah upotrebiti. Kao rešenje može se upotrebiti i mleko krave koje se energergetski i proteinski obogati dodatkom 2-3 sveže razmućena jajeta”, ističe Nikolić.

Ukoliko se jarad drži odvojeno od majke, onda se ishrana novorođenčadi organizuje tako da se u prvih nedelju dana napajanje obavlja 5-6 putadnevno, a svake naredne nedelje broj se smanjuje za jedan do dva u odnosu na predhodnu nedelju.
“Primenom ovakvog sistema napajanja jare prvog dana dobija 0.5 litara mleka, ili oko 100 ml po jednom napajanju, drugog dana 0.7 litara ili 150 ml po napajanju, dok trećeg dana pa do kraja prve nedelje života dobija 0.8 litara. Posle prve nedelje se povećava količina mleka na 1-1.2 litara mleka i smanjuje učestalost napajanja. Napajanja može biti i zamena za mleko sa 22-25 odsto sirovih proteina.U prvoj nedelji neophodno je da temperatura pripremljene zamene za mleko rastvorene u vodi bude približno 38 stepeni, a kasnije se može smanjivati u zavisnosti od temperature prostorije u kojoj životinje borave”, navodi Nikolić.