Za ovu operaciju setvospremač mora imati horizontalan položaj u odnosu na zemlju sa dubinom rada od 6 do 8 cm. Za ravnomerno klijanje i nicanje semena, dubina rada mora biti ujednačena. Sa većom dubinom setve od navedene dolazi do produžetka vremena za klijanje i povećanje opasnosti od stvaranja pokorice. Motičice setvospremača stvaraju posteljicu za seme bez prevrtanja zemljišta i ne menjaju strukturu zemljišta. Ukoliko se vrši priprema zemljišta odmah posle zimskog oranja, a pre mraza vlaga će se bolje očuvati u zemljištu. Zemlja ispod kultivisanog sloja, a pod uticajem mraza biće manje sabijena. Na ovaj način korenje – semena lakše će se probijati do vlage. Seme posejano na pravoj dubini i to na nedirnutom, vlažnom sloju zemlje ima najoptimalnije uslove za klijanje.
Dakle, sloj zemlje koji leži ispod semena mora biti malo zbijen kako bi se sačuvala vlaga i hranljive materije za razvoj semena. Mora se voditi računa da ova zbijenost nije suviše velika, pa se koren biljke neće pravilno razvijati. Imajući ovo u vidu potrebno je kultivisati zemljište nakon zimskog oranja.
Kad se vrši predsetvena priprema zemljišta setvospremač mora biti opremljen univerzalnim kopljastim motičicama širine 35 mm, daskom ravnjača i rotorima.
„S“ nosač sa motičicom vibrira podjednako u radu napred i nazad. Ovo je uz uslov da stoji vertikalno u odnosu na zemlju, i tada se dobija ujednačena dubina rada. Ukoliko je „S“ nosač sa motičicom pod uglom, tada dolazi do neujednačene dubine rada. Posle prelaska setvospremača, za njim mora ostati njiva ravna.

RAD NA STRNJIŠTU
Kod rada na strnjištu skidaju se daske i rotori. Vibracijom „S“ nosača sa motičicama usitnjava se zemlja čime se brzo i ravnomerno raspada – slama. Zahvaljujući velikoj brzini rada motičica i njihovom vibriranju razbijaju zemlju i strnjiku, pa se biljni ostaci na površini zemlje brže raspadaju i trunu.
Seckanjem – slame na površini zemlje ubrzava se njeno raspadanje i sprečava se razvoj štetnih bakterija. Uništavanje strnjišta izvodi se u 3 prohoda. U prvom se vrši kultivacija na dubinu 5 – 6 cm. U drugom dublje na težim zemljištima 10 – 12 cm, a na lakšim 15 cm. Poželjno je posle 5 dana izvršiti još jednu kultivaciju na dubinu 10 – 15 cm.
Ove operacije su dobar uslov da se izvuče i duboko uraslo korenje. Za ljuštenje strnjišta koristiti motičice „pačija noga“ širine 70 mm.
RAD NA PAŠNjACIMA
Za rad na pašnjacima ne koriste se rotori, a ni daske. Često su pašnjaci pokriveni pokoricom, a što ima za posledicu lošu aeraciju zemljišta i slabo prodiranje vlage. Na ovaj način otežan je razvoj biljaka jer je nepovoljan odnos kiseonika, vlage i hranljivih sastojaka. Kultivacija pašnjaka vrši se u 3 prohoda. Prvi prohod do dubine 3 cm, drugi prohod do 6 cm i to unakrsno. Treći prohod po dužini pašnjaka od 10 do 15 cm. Za ovaj rad koristiti motičice za pašnjake, širine 10 mm.
MEĐUREDNA KULTIVACIJA OKOPAVINA
Za ovu operaciju skidaju se rotori i daske jer se ne koriste. U ovom slučaju broj i razmak motičica određuje kultura koja je zasejana na površini koja se obrađuje. Ovde setvospremač daje dobre rezultate za čišćenje korova i za usitnjavanje zemlje.
Za međurednu kultivaciju koristiti motičice „pačija noga“ širine 70 mm, za čišćenje korova na dubinu 10 – 15 cm, a motičice „pačija noga“ širine 105 mm za dubine do 5 cm.
OBRADA ZEMLjE ZA 8h
Dole navedeni podaci pokazuju koliko hektara može da se obradi za osmočasovno radno vreme u zavisnosti od veličine radnog zahvata setvospremača:
- zahvat 2,1 m – 10 hektara
- zahvat 2,9 m – 14 hektara
- zahvat 3,7 m – 18 hektara
- zahvat 4,9 m – 24 hektara
- zahvat 5,7 m – 30 hektara
- zahvat 6,1 m – 35 hektara
- zahvat 8,0 m – 48 hektara
- zahvat 9,6 m – 55 hektara
Ovo su orjentacione vrednosti koje mogu biti veće, a i manje u zavisnosti od:
- stanja oruđa
- podešenosti oranja
- dubine obrade zemljišta
- stanja zemljišta
- dužine parcele
- obučenosti traktoriste
- jačine traktora
ODŽAVANjE SETVOSPREMAČA
I pored toga što su ova oruđa napravljena od vrlo kvalitetnih materijala, dobar i kvalitetan rad zavisi u velikoj meri od njegovog pravilnog održavanja.
Za bezbedan rad, duži vek trajanja, veliki učinak, kao i niske troškove opravke neophodno je redovno i pravilno održavanje. Za pravilno održavanje neophodno je:
- pre početka rada vizuelno pregledati oruđe
- redovno podmazivati rotore preko mazalica
- pregledati valjke, hiraulična creva, hidraulične cilindre i ležajeve
- po potrebi pritegnuti navrtke na zavrnjima
- oštećene delove zameniti
- gume pravilno naduvati
- imati knjižicu evidencije za oruđa
I pored toga što su motičice urađene od kvalitetnog legiranog čelika i one se troše. Kad se jedna strana kopljastih motičica istupi, okreće se za 180 °C i koristi druga strana. Kada se i ona istupi tada se vrši oštrenje sa tocilom ili turpijom.
NAPOMENA:
U literaturi, a i u praksi može se čuti za setvospremač da se kaže da je to kultivator, negde i perasti kultivator za rotore da su žičani valjci, a za motičice da su to raonici. Prema zvaničnoj tehničkoj dokumentaciji IMT-a to su setvospremači, žičani valjci su rotori, a motičice su motičice.
IMT-e je bio jedini zvanični zastupnik KONGSKILOE setvospremača, i potpisnik ovih redova je radio u IMT-u, 40.5 godina kao kontrolor oruđa. Za to vreme je kontrolisao i setvospremače, dok proizvodnja nije prebačena u IMT – FOP Novi Bečej.
D.P.