Berba povrća je u punom jeku tokom avgusta
Berba mora biti pažljiva i redovna. Naime, svaka povreda stabla smanjuje dalje plodonošenje, a svaki zreli plod koči obrazovanje novih plodova.

Sa vađenjem luka ne treba kasniti, jer kišni period i kraći dani tokom avgusta izazivaju ponovnu vegetaciju, pa koren luka prorasta i utiče na smanjenje kvaliteta lukovice.
Manje količine luka treba posle vađenja uplesti u venac, a veće posle sušenja očistiti od ostatka listova, ostavljajući vrat lukovice dužine od 3 do 4 cm.
Dobro prosušen i očišćen luk treba ostaviti u prostorije (tavan) gde je dobra ventilacija i gde će se i u toku zime dobro očuvati.
Sitnije lukovice čiji je prečnik manji od 3 cm treba ostaviti u jesen (oktobar) i koristiti za proizvodnju mladog luka.


U avgustu se seje veći broj povrtarskih useva namenjenih potrošnji tokom jeseni ili ranog proleća.
Stoga, posle skidanja useva zemljište treba dobro pripremiti, posebno površinski sloj, jer od toga zavisi uspeh u nicanju.

Zemljište pred setvu treba nađubriti sa 200 gr NPK đubriva na 10 m2, a u fazi prvih listova može se prihraniti sa 100 do 200 gr azotnih đubriva na 10 m2.
Tokom celog procesa proizvodnje spanać veoma dobro reaguje na zalivanje dajući sočne i ukusne listove. Pogodan je za potrošnju u septembru i oktobru, onda kad formira 5 do 7 listova.
U avgustu se seje salata i luk srebrnjak. Za njihovu setvu treba pripremiti leju, pođubriti je zgorelim stajnjakom ili kompostom i dobro izmešati sa zemljom.
Tako se stvara kvalitetan zemljišni supstrat. Oba useva treba sejati u redove 5 do 10 cm, jer omogućava bolju negu. Na 1 m2 seje se 1 gr semena salate i 5 do 10 gr luka srebrnjaka. Salata i luk srebrnjak sade se na stalno mesto u septembru i oktobru. Posle setve seme se prekriva slojem komposta ili finom baštenskom zemljom (1 do 2 cm) i dobro zalije.
Nega useva sastoji se u redovnom zalivanju, uništavanju korova, a po potrebi i u zaštiti i prihranjivanju tečnim kompleksnim đubrivom.
Tekst priredila: Redakcija