Naslovna Poljoprivreda Stočarstvo i pčelarstvo Sublimacija oksalne kiseline protiv varoe – bez amitraza?

Sublimacija oksalne kiseline protiv varoe – bez amitraza?

6284
0

Oksalna kiselina se poslednjih godina sve više preporučuje u tretiranju pčela protiv varoe. Ova kiselina spada u ekološki dozvoljena sredstva koja uspešno uništava varou, a pri tome ne šteti pčeli. Međutim, postoji opasnost po pčelara u vidu trovanja, te se savetuje obavezna upotreba gas maske prilikom tretmana.

Oksalna kiselina se za tretiranje pčela primenjuje u vidu rastvora u šećernom sirupu ili u vidu dima, kao posledica njene sublimacije.

Sublimacija je proces prelaženja neke tvari, u ovom slučaju oksalne kiseline, iz čvrstog agregatnog stanja u plinovito. Ova para oksalne kiseline se, zatim, diže u prostor košnice i na pčelama ostavlja tanak sloj kristala, koji pri tom uništava varou.

Prvobitni pribor koji je korišćen za sublimisanje oksalne kiseline, danas izgleda zastarelo. Tokom vremena sistem i pribor se unapređivao i razrađivao sve dok nije napravljen sublimator.

Pčelar i inovator gospodin Radomir Miša Babić je jedan od nekolicine koji je napravio i pravi sublimator koji se greje sa plinskim gorionikom. Uz to postoji displej za uvid u temperaturu, kao i taster za tajmer za trajanje sublimacije. Da bi došlo do sublimacije, kako kaže gospodin Babić, potrebno je da temperatura bude između 156C i 180C.

Sublimacija oksalne kiseline
Sublimacija oksalne kiseline

Kao što možete da pogledate u videu dole, upotreba sublimatora izgleda ovako: uključi se plinski top i sublimator ugreje se na temperaturi oko nekoliko minuta (obično oko 2 minuta). Zatim se otvori bakarni čep, napuni se otvor prahom oksalne kiseline, te ga zatvorite. Uključite ventilator. Sublimator  treba da dostigne temperaturu od oko 180C. Kada možete da ga isključite.

Tretiranje se može vršiti u bilo kom periodu godine. Ali da bi se postigao optimalan efekat potrebno je odraditi prvi tretman pčelinjaka tri puta za 21 dan.

Ovaj prvi tretman treba da se odradi pre 1. avgusta, a najbolje oko 20. jula. Razmak između tri tretmana treba da bude 7 dana. Nakon tog prvog tretmana, drugi tretman treba obaviti u septembru. Ovaj drugi tretman dovoljno je odraditi 2 puta na razmaku od po 15 dana. Dok treći, zimski tretman , krajem novembra, početkom decembra.

A koja je prednost ovakvog postupka i kako se izvodi?  Saznaćete ukoliko pogledate naredni video.